Z okazji 80 rocznicy męczeńskiej śmierci ks. dra Antoniego Korczoka (1891-1941) 2 października odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa – „Dać świadectwo prawdzie” (J 18, 37).
Jej organizatorami byli obok Fundacji „Civitas Christiana”, parafia NMP Wspomożenia Wiernych w Gliwicach-Sośnicy, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego, Katholische Universität Eichstätt – Ingolstadt, Theologische Fakultät Fulda & Marburg, Muzeum w Gliwicach, Instytut Pamięci Narodowej – oddział w Katowicach, Diecezja Gliwicka (Sekcja Kultury Chrześcijańskiej), Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” – Oddział w Gliwicach
Wydarzenie odbyło się w Domu Katechetycznym, gdzie nastąpiło otwarcie konferencji. Konferencja była przeplatana sesjami wygłaszanymi przez specjalnych prelegentów. Zwieńczeniem wydarzenia była uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Gliwickiego Jana Kopca.
—
Ks. dr Antoni Korczok (1891-1941) podczas II wojny światowej był proboszczem parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Gliwicach – Sośnicy. Ponieważ znany był z działalności społecznej i tego, że pomagał potrzebującym bez względu na ich narodowość, niezłomną postawę przypłacił prześladowaniem. Został aresztowany przez gestapo w 1940 roku, początkowo więziony był w Gliwicach i Wrocławiu, następnie 20 września 1940 roku został przewieziony do KL Dachau, gdzie otrzymał numer więźnia 19 953. W obozie skierowano go do pracy przy przeładunku węgla. Ponieważ nie zrezygnował z duszpasterskiej posługi, ale gromadził współwięźniów na modlitwę w języku polskim i udzielał im sakramentu pojednania, został dwukrotnie ciężko pobity przez straż obozową i obarczony jeszcze cięższymi pracami fizycznymi. W międzyczasie toczył się przeciwko niemu przewód sądowy, w trakcie którego jednak nie zdołano udowodnić mu żadnej winy. Na 6 lutego 1941 r. zarządzono jego zwolnienie z KL Dachau. Jednak dzień wcześniej, 5 lutego, ks. Antoni Korczok został na rozkaz Gestapo zastrzelony przez strażników obozowych. Po wojnie urnę z jego prochami przewieziono do Gliwic-Sośnicy i pochowano w parafii, gdzie przez ostatnie lata swego życia był proboszczem.