Szkolenia: Nikt nie jest samotną wyspą – katolicka nauka społeczna w teorii i praktyce

Nikt nie jest samotną wyspą – katolicka nauka społeczna w teorii i praktyce – to tytuł cyklu szkoleń przygotowanych przez Fundację Civitas Christiana i Katolickie Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które są adresowane do nauczycieli i liderów środowisk katolickich.
Odnosząc się do tytułu, można zadać wiele pytań: jakie znaczenie ma życie we wspólnocie? Czy potrzebujemy zaangażowania na rzecz drugiego człowieka? Czym charakteryzuje się współczesna relacja? Osoby młode poszukują z kolei odpowiedzi na pytania związane z rozwojem osobistym, miejscem pracy, a także dotyczące gospodarki, ekologii oraz życia rodzinnego i politycznego. Ocena zjawisk społecznych jest łatwiejsza, gdy rozumiemy jej najważniejsze założenia. Staje się ona bliższa naszym codziennym decyzjom, a osobom młodym umożliwia odpowiedzialne planowanie swojej życiowej kariery. Natomiast pytanie o praktyczne wykorzystanie katolickiej nauki społecznej jest zawsze zasadne. Tym bardziej że jest to nauka Kościoła proponująca konkretne zasady skierowane do konkretnego człowieka, do społeczności, możliwa do wykorzystania w konkretnym miejscu i czasie.
Wychodząc z tego założenia, organizatorzy szkoleń przygotowali materiały edukacyjne dla nauczycieli i postawili sobie za cel próbę odpowiedzi na pytanie: w jakim stopniu katolicka nauka społeczna pomaga w odczytywaniu zasadniczych dylematów obecnych w procesie kształcenia młodego człowieka? Uczestnik szkoleń otrzyma materiały, które umożliwią poznanie podstawowych zasad i metod stosowania katolickiej nauki społecznej. Dobór tematów umożliwi lepsze poznanie dziedziny nauczania Kościoła i odpowiedź na konkretne problemy, dotyczące między innymi relacji w rodzinach, odpowiedzialności osób młodych, moralnego wymiaru życia ludzkiego, zaangażowania politycznego i możliwości pogodzenia etyki chrześcijańskiej z przedsiębiorczością i biznesem.
Przyjęliśmy metodę pracy, która polega na zaprezentowaniu najważniejszych zagadnień w formie wykładu oraz udostępnia materiały edukacyjne, umożliwiające przeprowadzenie lekcji z uczniami. Pakiet edukacyjny zawiera: scenariusze lekcji, prezentacje multimedialne, plakaty edukacyjne, materiały źródłowe oraz edukacyjne materiały wideo. Wśród prelegentów znaleźli się eksperci repezentujący środowisko Civitas Christiana, którego celem jest promowanie katolickiej nauki społecznej.
Wierzymy, że program szkolenia oraz materiały edukacyjne będą inspiracją dla nauczycieli i liderów do praktycznego wdrażania w życie zasad nauczania Kościoła. Pozostajemy także otwarci na sugestie odbiorców, którzy pracują w środowisku edukacji z osobami młodymi.

Jeśli chcesz zorganizować szkolenia w swojej szkole lub wspólnocie zapraszamy do kontaktu