„Dać świadectwo prawdzie”. 80. rocznica męczeńskiej śmierci ks. dra Antoniego Korczoka (1891-1941)

Z okazji 80 rocznicy męczeńskiej śmierci ks. dra Antoniego Korczoka (1891-1941) 2 października  odbyła się  międzynarodowa konferencja naukowa – „Dać świadectwo prawdzie” (J 18, 37).

Jej organizatorami byli obok Fundacji „Civitas Christiana”, parafia NMP Wspomożenia Wiernych w Gliwicach-Sośnicy, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego, Katholische Universität Eichstätt – Ingolstadt, Theologische Fakultät Fulda & Marburg, Muzeum w Gliwicach, Instytut Pamięci Narodowej – oddział w Katowicach, Diecezja Gliwicka (Sekcja Kultury Chrześcijańskiej), Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” – Oddział w Gliwicach

Wydarzenie odbyło się w Domu Katechetycznym, gdzie nastąpiło otwarcie konferencji. Konferencja była przeplatana sesjami wygłaszanymi przez specjalnych prelegentów. Zwieńczeniem wydarzenia była uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Gliwickiego Jana Kopca

Ks. dr Antoni Korczok (1891-1941) podczas II wojny światowej był proboszczem parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Gliwicach – Sośnicy. Ponieważ znany był z działalności społecznej i tego, że pomagał potrzebującym bez względu na ich narodowość, niezłomną postawę przypłacił prześladowaniem. Został aresztowany przez gestapo w 1940 roku, początkowo więziony był w Gliwicach i Wrocławiu, następnie 20 września 1940 roku został przewieziony do KL Dachau, gdzie otrzymał numer więźnia 19 953. W obozie skierowano go do pracy przy przeładunku węgla. Ponieważ nie zrezygnował z duszpasterskiej posługi, ale gromadził współwięźniów na modlitwę w języku polskim i udzielał im sakramentu pojednania, został dwukrotnie ciężko pobity przez straż obozową i obarczony jeszcze cięższymi pracami fizycznymi. W międzyczasie toczył się przeciwko niemu przewód sądowy, w trakcie którego jednak nie zdołano udowodnić mu żadnej winy. Na 6 lutego 1941 r. zarządzono jego zwolnienie z KL Dachau. Jednak dzień wcześniej, 5 lutego, ks. Antoni Korczok został na rozkaz Gestapo zastrzelony przez strażników obozowych. Po wojnie urnę z jego prochami przewieziono do Gliwic-Sośnicy i pochowano w parafii, gdzie przez ostatnie lata swego życia był proboszczem.